Pámáteční sklo

Tento článek nebude patřit k veselým na mém blogu, ale patří k životu. Některým z vás se již určitě stalo, že jim odešel jejich mazlíček navždy a řešili jste, jak se s ním nejlépe rozloučit po dlouhé době kterou jste s ním prožili. To se stalo mě, před 2 měsíci a vůbec jsem nevěděl co dělat, ale nakonec jsem našel z mého pohledu super službu.

16.1. pro mě nebyl zrovna lehký den. Po 15 letech odešel navždy, milovaný mopsík Tininka. Byla již hodně stará a bohužel prožila dvě těžké nemoci po sobě a na tu druhou již neměla sílu. Ve chvíli, kdy jsem začal již uvažovat o tom, že by nemuselo vše dobře dopadnout, tak jsem hledal jaké jsou možnosti, jak se s psím přítelem důstojně rozloučit. Nejprve mě napadaly různá hezká místa na kterých se Tině líbilo, kde bych ji mohl pochovat. Po chvíli uvažování jsem se ale rozhodl, že není příliš důstojné zakopat ji do země a nechat na pospas ostatním lesním zvířatům.

Začal jsem hledat psí hřbitovy, na který bych ji mohl uložit a někdy se jet za ní podívat. Bohužel psí hřbitov je v České republice skoro jako nadávka a nikdo ho nechce. Psí hřbitov byl i v pražských Bohnicích, ale je již asi 5 let zavřený, protože tam docházelo místo. Bohužel se rozšíření okolním lidem nelíbilo, a proto se zvířecí hřbitov uzavřel. Podle fotek vypadal velmi hezky a každé zvíře bylo pochováno a na hrobečku zasazen strom. Další psí hřbitov je u naší nejznámější hory Říp a poté jsem ještě jeden našel zvířecí hřbitov našel nedaleko Kutné Hory. Ten se mi ale moc nelíbil.

Nakonec jsem zvolil úplně jinou cestu a to zvířecí kremaci. Před několika lety bylo pouze jedno zvířecí krematorium v Brně, což mám trochu daleko. Asi před dvěma lety se otevřeno nové zvířecí krematorium také v Praze. Po prozkoumání webu si u mě tato služba získala důvěru a rozhodl jsem se, že pokud by se něco stalo, tak to budu řešit takto.

Bohužel se to stalo skutečností a Tininka 16.1. přesně ve 24:00 odešla do psího nebe. 🙁 Zavolal jsem tedy do psího krematoria, co máme dělat. Zaměstnanci mi ochotně a příjemně (což v takové chvíli je vhodné) řekli, že si pro psa můžou přijet. Chtěl jsem ale Tinu odvézt sám a naposledy se s ní rozloučit, což mi nakonec dovolili také, i když to není úplně podle jejich pravidel. Odvezl jsem tedy Tinu do Běchovic, kde krematorium je. I tam byli velmi příjemní a rychle se mnou vyřešili vše potřebné. Poté mi jen mailem poslali potřebné dokumenty ke kremaci a řekli, který den samotná kremace proběhne. Kremace se můžete také zúčastnit, ale to jsem nechtěl. Ve čtvrtek 22.1. mi přišla sms, v jaký čas bude kremace. Ve čtvrtek bylo krásné počasí, takže jsem měl pocit, že takhle to bylo dobře.

Na popel si můžete vybrat z několika druhů uren. Já zvolil klasickou plastovou krabičku, která je standardně dodávána a to z jednoho důvodu. Krematorium nabízí také pamětní skla která dodává firma Memory Crystal toto se mi strašně líbilo a přišlo mi to jako důstojná památka po 15 letech, kterých jsme spolu byli (ono to bylo tedy jen 13, ale to je zase jiný příběh). Pamětní sklo má v sobě malou část popela z kremace která ve skle vytváří velmi zajímavý efekt. Je to český patent, který firma vytvořila a je světově ojedinělý. I proto, že se jedná o český výrobek se mi tento produkt velmi líbil. Takže bylo rozhodnuto. Výroba trvá měsíc až dva, takže mi sklo dorazilo až tento týden. Výsledek je ale opravu nádherný a mám z něj radost. Zbytek popela nejspíš rozpráším na místech, které měla Tina nejraději.

Bohužel jsem neměl ani Valentýna příliš veselého. Odešel mi další člen mé zvířecí domácnosti a to amazoňan Sára, neváhal jsem a hned volal do krematoria. I zde vše proběhlo jak mělo a zaměstnanci byli velmi příjemní. Teď již vím ,že i pamětní sklo je velmi hezké a bodu posílat další kousek popela k výrobě skla i na památku Sáry.

Nevýhoda je, že tato služba není úplně levná, ale myslím si, že pokud s někým žijete tak dlouhou dobu, tak je členem rodiny a tak se k němu musíme chovat. Takže alespoň pro mě v této chvíli peníze nehráli příliš roli.

Rád bych všem přál, aby jste nemuseli takovouto situaci řešit, ale bohužel se jí nejde vyhnout. Proto můžu tyto služby jen doporučit jako důstojný poslední dárek pro vašeho mazlíčky.

Pámáteční sklo

Pámáteční sklo

Pámáteční sklo

Pámáteční sklo