Jak vybrat makléře, realitku a nebo co vlastně dělat když chcete prodat byt? Tak to jsem před rokem řešil já, nebylo to snadné ale nakonec vše dopadlo lépe než jsem čekal.

Asi před rokem jsem se rozhodl prodat , můj byt protože ceny nemovitostí po 10 letech co jsem byt vlastnil narostly úplně jinam (mnohem výš). Proto se byt vlastně ukázal jako docela dobrá investice.

Vše to začalo jako taková hezká pohádka, když jsem za stěračem našel lísteček „Koupím byt v této lokalitě“. To bylo potvrzení toho, že jsem se rozhodl dobře. Zavolal jsem tedy na číslo, ale nikdo to nebral, napsal jsem SMS a čekal. Asi za týden když jsem byl na dovolené mi zvonil telefon a volalo mi číslo které hledalo byt. Ozval se docela příjemný ženský hlas, jestli nabídka ještě platí a že by se chtěla dozvědět více. Asi po 5 minutách mi prozradila, že je vlastně realitní makléřka z MM Reality a byt by mi byla schopná prodat. Trošku mě to zamrzelo, ale pokračovali jsme dál. Po prozrazení „totožnosti“ se příjemný hlásek změnil již v trochu arogantně obchodní. Co mě zarazilo byla odpověď na můj dotaz kolik chce slečna realiťačka za prodej bytu. Stroze mi odpověděla že mi to neřekne a musím se s ní potkat. Vysvětlil jsem jí tedy, že já jsem ten kdo by se mohl chtít potkat s ní a určitě ne opačně. Jestli má tedy zájem se se mnou potkat tak by mi měla říct kolik procent to dělá abych měl zájem se s ní potkat i já. Trošku ji tato má odpověď vykolejila a přešla z pozice „Já vám pomůžu od bytu abych Vás zachránila v tíživé životní situaci“ do pozice trochu jiné. Celkově byla překvapená že vlastně byt chci prodat protože jsem se tak rozhodl a ne protože někde dlužím, nebo něco podobného. Domluvili jsme si tedy schůzku.

Když jsme se viděli, působila na mě slečna lidsky příjemně, ale obchodně už moc ne. Neustále jsem slyšel jak by se musel byt zrekonstruovat, že mi udělá zdarma vizualizaci a ta vlastně byt prodá a podobné věci. Vlastně vůbec neposlouchala to co chci já a stále si jela svou naučenou linku. Odpovědi na to jak se byt fotí jsem vůbec nedostal, protože bude vizualizace, tak fotky nejsou potřeba. Myslím, že z fotek chápete že jsem moc nerozuměl co mám v bytě rekonstruovat. Ale nakonec jsem to pochopil i já. Firma na rekonstrukce je totiž MM Development, takže se vlastně „napakují“ dvakrát. A v tu chvíli se mi tato nabídka přestala líbit úplně a to i ukončilo naši schůzku. Dostal jsem ještě oficiální nabídku mailem a po odmítnutí ještě jeden dotaz proč jsem si to tedy rozmyslel. Protože takhle dobře mi to nikdo neprodá a rozhodně ne za takové podmínky.. 😀 Takovéto praktiky MM Reality jsou opravdu dost špatné a dovolím si říct, že by mi slečna tvrdila že potřebuji rekonstrukci i u 2 roky starého bytu. Je škoda že na to spousta lidí skočí a nechají si to hezky prodejně vysvětlit. Ale snad se brzy poučí a přestanou tyto služby využívat. Má zkušenost s MM Reality opravdu není dobrá, ale možná to bylo jen makléřkou.

Rozhlířel jsem se tedy dál.

Náhodou jsem se bavil s kamarádem a ten mi řekl že bratranec jeho manželky (to je ale vlastně asi jedno :-D) je realiťák a pracuje v Praze. Že jsme se viděli i na jejich svatbě, ale já si to moc nepamatoval (Martine omlouvám se, já si spíš pamatuji holky :-D). Domluvil jsem si tedy s Martinem nezávaznou schůzku ať mi poradí co a jak.

No a po 30 minutách kdy jsem se s Martinem bavil bylo jasno, že chci aby můj byt prodával právě on.

Vše jsme si hezky prošli, řekl jsem mu jakou mám představu o prodeji, že bych potřeboval ještě vymalovat a nějaké maličkosi. Na to mi Martin hned doporučil člověka se kterým spolupracuje, který mi vše udělá. Navrhl ještě nějaké drobnosti co udělat před prodejem. Vysvětlil mi jak pracuje a co vše u prodeje dělá a že toho není zrovna málo. Domluvili jsme se, že mi vše pošle do mailu a rozloučili se.

Video k mému bytu

Druhý den mi dorazil email, kde bylo vše hezky rozepsané co se pro prodej udělá, návrh ceny a její zdůvodnění dle cenových map a taky provize (nebudu říkat kolik, ale byla lepší než MM Reality a pro prodej se dělalo mnohem víc). Vše se mi strašně líbilo a proto jsem okamžitě potvrdil a Martin se pustil do práce.

Asi za týden byl byt nachystaný k focení a vytvoření videa pro jeho prezentaci. Jakmile bylo toto hotové, byt se rozlétl na inzerentní realitní servery, video na youtube s propagací, inzerát na facebook také s placenou propagací. Udělal se prostě marketing, který jsem od realitního makléře opravdu nečekal. Pro prodej se toho udělao opravdu hodně a z mého pohledu člověka, který v marketingu pracuje opravdu dobře!

Za další týden mi už martin volal že jsou první zájemci na prohlídku. Zájemců bylo dohromady myslím 7, možná se to zdá málo, ale vysvětlím proč. Byt si totiž zarezervovala hned první zájemnkyně, která jen potřebovala zjistit jestli jí vyjdou peníze a hypotéka. Ta si také byt koupila. Proto se vlastně nestihlo ani více prohlídek.

Prodej byl z mého pohledu opravdu super rychlý a pro mě pohodlný. Nemusel jsem totiž dělat vůbec nic. Na malování mi Martin doporučil člověka, který mi byt i uklidil tak, že jsem tak uklizeno doma nikdy neměl (a to mám opravdu rád pořádek). Fotky a video zařídil vše také sám. Dokumenty a obíhání úřadů jsem také nedělal. Jediné co na mě vlastně bylo je to, že jsem musel přijít podepsat smlouvu k Martinovi do kanceláře a to bylo vše. Takže z mého pohledu opravdu velmi snadný krok, což jsem vůbec nečekal. Nejdéle trval převod peněz ke mě na účet, ale to jsou bohužel zákony a banky.

Jediné co v prodeji trochu zklamalo byla moje banka. Měl jsem asi půl roku před ukončením fixace a žádal jsem o předčasné doplacení. Bohužel jsem měl ještě smllouvu s 10% pokuty za doplacení. Zkoušel jsem banku oslovit, ale povedlo se pouze snížení na 9%. Docela mě to u banky kterou používám již 15 let mrzelo a nemůžu říct že bych účtem „neprohnal“ docela dost peněz. Ale říkám si že co jsem podepsal to mám.

Pokud tedy budete hledat někdy makléře, který opravdu udělá vše pro to, aby se váš byt prodal dobře, tak Martina Tesárka můžu jen doporučit.

Ať to není ale jen můj pohled dávám sem referenci z Marinových stránek od Míši, která si můj byt koupila a myslím že i z druhé strany je pohled stejný jako ten můj. A to je podle mě ten pravý důkaz o tom že byla práce odvedena opravdu dobře.

Pan Tesárek mi na přelomu roku 2018/2019 pomohl splnit sen – pořídit si vlastní bydlení. Z předešlých zkušeností jsem realitní makléře neměla moc v oblibě (stejně jako finanční poradce), do toho jsem byla ovlivněna od kolegů a známých, kteří si předávali pouze špatné – až vyhrocené zkušenosti. Když jsem na inzerát našla byt, který se mi líbil, pochlubila jsem se kolegům a slyšela jsem jen: ,,přes realiťáka? To tě bude stát hodně peněz, dej si pozor, atd.“. Ale … prodej bytu zprostředkovával pan Tesárek, který byl od první chvíle velmi vstřícný, měl se mnou obrovskou trpělivost a bylo vidět, že se mi snaží pomoci aby koupě bytu dopadla dobře a hladce. Po celou dobu jsem nemusela nic dělat, vše za mne zařídil a veškeré kroky vysvětlil. Díky jeho přístupu a všemu, co pro mne udělal jsem mu velice vděčná. Dokonce mohu říct, že jsem změnila názor na realitní makléře a pokud budu příště opět potřebovat pomoc, ráda se na pana Tesárka znovu obrátím a každému ho doporučím. Za to vše mu patří veliké díky!

👋

Kdyby vás něco zajímalo, tak se stačí zeptat 😉