Kdyby jste někdo hledal sport u kterého protáhnete celé tělo, trochu zaposilujete a hlavně úplně vypnete, tak zkuste lezeckou stěnu. Té jsem v posledních dvou letech propadl já. 

Nejprve jsem chodil na klasickou stěnu, ale pak se mi začal komplikovat čas a měl jsem problém dorazit v čas, na který jsem se se spolulezcem domluvil. Tak jsem zkusil boulder a poslední rok nikam jinam nechodím. Je pro mě mnohem snadnější jít si kdy chci a na nikoho se navázat. Dost často tam stejně někoho potkám s kým poté lezu a pokecám.

Boulderů je v Praze hned několik od těch horších až po super boulderovky. Za mě můžu doporučit Big Wall (bw), Lokal blok a mou nejoblíbenější „Třináctku“, kam chodím asi 3x za týden.

Je to tam pro mě absolutní odreagování, kde úplně vypnu a nemyslím na nic jiného. Pokud se totiž nesoustředíte, tak většinou nic nevylezete, a nebo spadnete. Přemýšlíte jen nad tím kam s rukama, nohama a kde se zrovna zpevnit. A také je to docela zápřah na fyzičku. Využívá se zde hodně svalů o kterých dost často ani nevíte, že je máte.

Pro ty, kdo by chtěl vyrazit popíšu jak na to. Cesty jsou značeny čísly, které začínají „0“ a končí číslem „10“, čím větší číslo, tím je cesta složitější. Dost ale také záleží, kdo cestu stavěl a jaké jsou na ní použity chyty. Někdy narazíte na tři různé cesty se stejnou obtížností ale dokážete vylézt jen jednu, protože další dvě jsou moc složité. Každý si musí najít to co mu vyhovuje. Každá cesta je označena, kde začíná a kde končí. Poté většinou lezete po chytech stejné barvy k cíli, který je značený jako „Top“ a tam se musíte chytnout oběma rukama.

Na boulder potřebujete jen lezecké boty a pytlík s magnéziem (pro vysušení rukou). Pro začátek je lepší si boty půjčit a až po nějaké době si pořídit vlastní. To z jednoho prostého důvodu. Lezecké boty by měly být menší, než je vaše klasické číslo boty až od 2 čísla. Než si na to ale zvyknete, tak to chvilku trvá. Pokud si boty koupíte hned, tak po nějakém čase zjistíte, že jsou zbytečně velké, nebo moc malé.

Poté už potřebujete jen trénovat a posouvat se v obtížnosti cest po malých krůčkách stále nahoru.

Dobré je pro začátek s někým vyrazit, aby vám vysvětlil jak na to a ukázal jak je dobré lézt a s čím začít. Pokud by někdo chtěl vyrazit, tak mi napište a můžeme se domluvit.

Horní patro stěny Třináctka

Spodní patro stěny TřináctkaBoty mají být o kousek menšíZačátek cestyHnědá cestaKonec cesty "Top"Jak se lezeJak se lezeJak se leze