Spousta lidí si myslí, že to za čím si jdou a to co chtějí mít, jsou peníze. Ale pokud začínáte s tímto cílem, jdete od začátku špatně. Ale k tomu si musí dojít každý sám.

Já k tomu došel taky, ale nějakou dobu mi to trvalo. Váš cíl by neměly být peníze. Naopak vaše spokojenost by cílem být měla. Peníze jsou jen příjemnou třešničkou na dortu. Je to relativně dlouhá cesta, a proto se nevejde do jednoho článku. V blízké budoucnosti zde najdete článku na toto téma více. Máte se na na co těšit.

Když jsem byl mladý a díval se kolem, co by se mi tak líbilo, hledal práci, přemýšlel o životě, tak byl vždy cíl „Kolik peněz to přinese“. Později se to ale začalo trochu měnit. Zjistil jsem, že věci které dělám mě musejí bavit a nějakým způsobem naplňovat. Peníze nejsou to hlavní, pokud vás práce či jiné aktivity, které děláte, nebaví a nenaplňují.

Dostal jsem se do fáze, kdy mě práce přestávala bavil, protože už toho bylo tak nějak hodně. A v tu chvíli jsem narazil na další limit a to bohužel zase peníze. Když dám výpověď v práci, tak nebudu mít za co žít. Realita u hledání práce taky není taková, že si řeknete „to by mě bavilo“ a začnete to dělat. Možná vás nikde nebudou chtít, když danou práci vlastně neumíte. A tady to pro spoustu lidí končí.

Lidi chtějí všechno a ideálně hned, ale nechtějí tomu nic obětovat.

V tuto chvíli mi přijde, že se to začíná dělit na takové tři skupiny:

  • Obětuji svůj volný čas a začnu se učit něco nového, co by mě mohlo bavit a sebevzdělávat se
  • Smířím se s tím, že se mi nic učit nechce a naučím se žít spokojený tak, jak jsem
  • Nejsem schopný nic obětovat, a spokojím se s tím, že ostatní kradou a já budu jen závidět (to je ta nejhorší možnost)

Já se dal první cestou. 😎

Hodně lidí, kteří chtějí nějakou změnu si myslí, že si přečtou 10 článků, podívají se na video a práci umí => můžou ji zaměstanavatelům prodávat. Tak to opravdu nefunguje. Prodávat/dělat něco o čem vlastně nic nevím, chce hodně odvahy a sebevědomí. Někteří to tak mají a bohužel to potom tak vypadá. Vidím to na pohovorech, které někdy máme u nás, a nebo se jich účastním u klientů. Lidé chodí na pozice o kterých nic neví, netuší co práce obnáší, ale myslí si, že by je to mohlo bavit. Nadiktují si podmínky, které „potřebují“ a mají pocit, že součástí práce je jejich kompletní zaškolení za výplatu, kterou nemá ani člověk, který danou práci dělá již několik let. Je to určitě také cesta, jak si jít za svým snem, ale málo kdy dopadne dobře.

Já na to šel trochu jinak. Začal jsem se po večerech a ve volném čase učit věci, které mě bavily, abych je mohl v budoucnu dělat jako svoji práci. Vlastně jsem přetvářel zábavu na něco lepšího. K tomu našetřit takové množství peněz, abych měl za co žít, kdyby to náhodou nevyšlo. Spoustu věcí, které jsem ze začátku dělal, jsem dělal zadarmo. Předem jsem upozornil, že se danou věc učím a nemusí to dopadnout. A oni do toho s tím takto šli. Na tom jsem se postupně učil víc a víc. Po nějaké době (myslím si, že to byl asi rok, nebo dva) jsem se rozhodl odejít a vrhnout se na vlastní cestu.

Dnes je to již 6 let a stále dělám práci, kterou jsem si zvolil a která mi dává smysl.

Co bych vám poradil?

  • Rozmyslete si, co vlastně chcete ☝️
  • Vzdělávejte se a vyzkoušejte si to nejprve „nanečisto“
  • Nenechte se unést vidinou toho, že známý dělá nějakou práci, která vynáší a proto ji chcete dělat taky
  • Vše jde pomalu, ale když se snažíte, tak se to povede
  • Pokud to jde bez překážek, tak je něco špatně 😃

Hodně důležité je se umět motivovat a odměnit sám sebe, ale o tom si povíme v dalším článku. A zde se dostávam k tomu hlavnímu.

Článků na téma „jak začít něco dělat, jak se motivovat a prostě začít“ chci napsat víc. Vyzkoušel jsem toho již hodně a rád bych informace předal dál. Chci se dostal až k podnikání jako takovému a sepsat své vlastní zkušenosti.