Taky se vám stává, že máte velké energetické výkyvy? Že se vám chce po obědě spát a nechce se vám nic dělat? Tak pak jste na tom stejně jako já :-D. První moje výmluva byla  „Je to asi tím, že stárnu“. Tak by se to dalo rychlo omluvit, ale raději jsem se rozhodl s tím něco zkusit udělat.

Zjišťoval jsem na internetu co s tím dělat. Je v tom velká souvislost se spánkem, jídlem a trochu tím co děláte (například sport). Někde jsem tedy musel začít. Koupil jsem si knížku Jídlo na prvním místě a začal číst. Nechci zde úplně recenzovat knížku, ale musím říct, že byla zajímavá. Spousty informací, které mi úplně běžně nedocházeli a o které jsem se nezajímal. Dočtete se zde jak o složení jídla, co je dobré, jak se dnes jídlo vyrábí a mnoho dalšího. Určitě ji musím doporučit, hodně mi otevřela oči ve světě jídla.

Jakmile jsem ji dočetl, rozhodl jsem se něco v jídle změnit a vrhl jsem se do čtení další knížky a to Whole 30. Zde jsem se dočetl ješětě kousek víc o potravinách a o vaření podle této knihy, respektive způsobu stravování. Hlavně je zde spousta super receptů, které nejsou úplně složité, ale jsou dobré.  Abych ve stručnosti popsal v čem tato změna spočívá a jaký je můj jídelníček.

Jíte vpodstatě jen maso,ryby, zeleninu, ovoce, vejce a tuky. A k tomu všemu hodně tuku, například maso dělat na sádle, vajíčka si daky dáte na sádle a tak dál. Cílem je upravit způsob získávání energie pro vaše tělo. Většinou je tělo naučeno brát si energii z cukrů, ale zde je problém, že energie nevydrží tak dlouho a musíte cukr stále doplňovat. Také jsou zde mnohem větší výkyvy energie. Po změně jídelníčku se má tělo naučit brát energii právě z tuků, energie má delší výdrž a tuk není tak návykový jako cukr.

Co mám tedy aktuálně v mém jídelníčku?


Maso – hovězí, vepřové, ryby a trochu kuřecího

Zelenina – mrkev, paprika, rajčata, batáty, řepa, dýně, špenát,…

Ovoce – banány, jablka, citróny, hrušky, mandarinky, pomeranče,..

Tuky – sádlo, kešu ořechy, olivy, makadamové ořechy, olivový olej, kokosový olej, avokádo, lískové oříšky

Ostatní – nějaké kvalitní uzeniny a spousty vajec


Zatím zkouším to krátce na to, abych mohl říct nějaký rozumný výsledek. Ale již po týdnu se cítím určitě lépe. Mám více energie a nejsem tak unavený. Jak jste na tom u vás s jídlem a energií?